Malý test autorádia XOMAX s BT a Video funkcí - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Malý test autorádia XOMAX s BT a Video funkcí

Malý test autorádia XOMAX
Update červenec 2017
Rádio funguje a pořád dobře. Na přednesu se nic nezměnilo a videa přehrává řádně.
Načítání větších videosouborů mu ale trochu trvá.
Co mne trochu irituje, to je množství možností, co lze všechno nastavit
a že jas videa nelze snížit bez toho, aby se obraz degradoval.
USB fleška a rádio
Zjistil jsem, že při používání USB flešky se tato při provozu docela silně ohřívá. Jestli je na vině fleška nebo rádio, nevím.

Ergonomie ovládání rádia
Jakmile jsem začal s rádiem víc pracovat, ponejvíce se strukturou dat na microSD nebo flešce, rychle jsem pochopil, že se bez dálkového ovládání rádio nedá dost efektivně a rychle ovládat.

První delší test na cestách
Rádio jsem testoval během toulek po Německu a Čechách. A nejsem si jistý, jestli jsem spokojený.

Nejprve k videu.
MP4 přehrává rádio spolehlivě, jenže s nevalnou kvalitou a i když se dá zobrazení videa "tunit" v setupu, nepodařilo se mi dosáhnout lepší kvality než "standard". To bude asi záležitost potřeb a nároků jednoho každého uživatele, ale jako pohyblivé obrázky během jízdy to asi bude postačovat. Displej celkem úspěšně odráží různé odlesky, takže z produkce si člověk moc neužije. Navíc, když jsem měl na nose sluneční brýle, všiml jsem si podivných šmouh v obraze, které bez brýlí nelze vidět. Divné.

Sound
Zde si nedovolím kritizovat, i když bych chtěl, ale nevím přesně, co mám ve voze za reproduktory (z druhé ruky). Pravda však je, že rádio hraje, pokud je signál v pořádku, perfektně. Navíc lze doladit pomocí ekvalizéru dle potřeb. Anténu mám pasivní a leckdy se mi nepodařilo naladit v Čechách stanici, kterou jsem hledal (a dříve s jiným vozem a rádiem naladil) nebo naladit takovou, která by "hrála" bez "prskání".
A navíc, a to mne rozzuřilo nejvíce, na displeji se zobrazuje v hlavním poli velkým písmem frekvence stanice a někde nahoře na displeji titěrným písmem název stanice. Pokoušel jsem se na cestách nastavit tuto funkci opačně, ale bez návodu jsem se neprokousal nastavením.

Ergonomie II
Překvapilo mne, že přepínání funkcí Rádio / SD karta / USB fleška nebylo dost rychlé, rádio reagovalo zpožděně, někdy dokonce nikdy. S pomocí DO však reagovalo okamžitě. Což značí, obávám se, nedostatečnou kvalitu ovládacích "knoflíků" a bojím se, kdy přestanou fungovat úplně.
Navíc si nemohu ještě zvyknout na ovládání přehrávání songů z SD karty, kdy si kvůli titěrným písmenkům nejsem jistý, jestli přeskakuji jednotlivé tituly nebo už rovnou adresáře. Najít určitý song v určitém adresáři je totiž celkem (pro mne) krkolomné. Asi si budu muset znovu přečíst návod.

Update Video
Výrobce udává nejvyšší rozlišení videa 720x480 px. To však není pravda. Podařilo se mi přehrát video s rozlišením 720x510 px, čímž jsem se zbavil dolního šedého proužku přo přehrávání s doporučeným rozlišením.

Update Video II
Tohle rádio má jeden velký a podstatný problém, myslím. Za dne není na LCD panel pořádně vidět (leskne se a je málo "svítivý" a grafika je špatně rozložená) a co hůř, v noci děsně oslňuje (i když se sníží jas, což zas vede k degradaci obrazu).

Šum svistu
Všimnul jsem si, že když rádio "listuje" v souborech na flešce nebo kartě, z reproduktorů to šumí jak ze starého kazeťáku.

Návrat na obsah