Rasbpberry Pi 3B+, Pi Camera, USB GPS/Glonass
Archiv > Raspberry 3 B+
GPS LED Clock
Od GPS časového serveru je jen krok k GPS LED hodinám. Našel jsem na webu zcela triviální a tím pádem geniální návod na jejich stavbu.
Poznámka: Na Raspbianu Stretch nebo Buster se mi nepodařilo skript rozeběhnout. Pokud i na verzi NOOBS 3 systém při spuštěni skriptu nahlásí chybu s modulem "configparser", je nutné jej doinstalovat.
V zásadě stačí koupit jeden nebo dokonce 4 displeje, čtyři nebo 16 propojovacích vodičů, stáhnout skripty
a během půl hodiny je hotovo. Displeje různých barev lze zakoupit v Arduin-shopu za cca 130 Kč, v některých e-shopech i výrazně levněj. Výchozím předpokladem je to, že máme nainstalovaný a updatovaný Raspbian (OS) NOOBS v.3, jehož částí je i Python verze 2.7.
Poznámka: Na Raspbianu Stretch nebo Buster se mi nepodařilo skript rozeběhnout. Pokud i na verzi NOOBS 3 systém při spuštěni skriptu nahlásí chybu s modulem "configparser", je nutné jej doinstalovat.
Krok za krokem
Výchozím předpokladem je to, že máme nainstalovaný a updatovaný Raspbian (OS), jehož částí je i Python verze 2.7. a zprovozněný GPS časový server.
Po té v terminálu zadáme:
cd /home/pi
sudo apt update
sudo apt install git
git clone https://github.com/rgrokett/RaspiDigiHamClock.git
Tim se nám vytvoří adresář /RaspiDigiHanClock.
Systém vypneme.
Nyní podle obrázku dole zapojíme k Raspi displej. pomocí propojovacích kabelů propojíme +5V a GND na displeji (piny jsou označeny) s +5V a GND na GPIO piny Raspi. Rovněž tak propojíme DIO a SCK piny na displej (dle obrázku). Můžeme takto zapojit až 4 displeje. pokud zapojujene jen jeden displej, musíme ho zapojit na GPIO piny na pozici 1 (červená na obrázku).
zdroj:https://www.instructables.com/id/Raspberry-Pi-Amateur-Radio-Digital-Clock/
Systém nyní nabootujeme a upravíme .ini soubor příkazem:
cd /home/pi/RaspiDigiHamClock
sudo nano raspiclock.ini
Otevře se nám soubor, který vypadá následovně:
[CLOCK]
; Number of TM1637 Modules (between 1 and 4)(počet připojených modulů)num_modules = 1; Time Zones for each Module ; Use raspi-config to set Local timezone; Default is UTC ; Format is Linux TZ names or 'Local' for local time; 'America/New_York', EST5EDT, UTC, 'Local'TZ1 = LocalTZ2 = UTCTZ3 =TZ4 =; 12/24 Hour for each Module;(mód zobrazovaného času - 12/24)
HR1 = 24HR2 = 24HR3 = 12HR4 = 24; BRIGHTNESS (range 1..7) (svítivost displeje od 1 do 7 [min/max])LUM = 1
Soubor uložíme a editor zavřeme.
Nyní můžeme hodiny vyzkoušet. Do terminálu zadáme:
cd /home/pi/RaspiDigiHamClock
python raspiclock.py
A displej začne zobrazovat čas. Pokud ne a v terminálu se objeví chybové hlášení, že nebyl nalezen modul "configparsener", musíme jej doinstalovat. Do terminálu zadáme:
sudo apt-get update
sudo apt-get install python-pip
pip install configparser
provedeme reboot a hodiny by měly už běžet.
Znovu poznamenávám, že tento skript běží bez problému jen s Pythonem 2.7 a na systému NOOBS 3.x
*duben 2020: hodiny běží i s nejnovějším raspbianem
Víc podrobností v angličtině zde (zdroj):