USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS
DC - DC adaptér pro PowerShot S5 IS
Powershot S5 IS používá pro napájení 4 tužkové monočlánky AA.
Použít můžeme několik typů. Jednak klasické alkalické s napětím 1,5V nebo dobíjecí NiMh. Pokud použijeme klasické alkalické, moc si focení neužijeme. Bez použití LCD hledáčku a blesku pořídíme cca 200 obrázků, jakmile si je ale začneme prohlížet na LCD monitoru, nebo, nedej bože, potřebujeme přiblesknout, články se rychle vypotřebují. V mém případě to vždy znamenalo vzít s sebou na víkend sadu 16 článků. Cena kolem 4 EUR. Nevýhoda: člověk se tahá s články sem tam (pokud svědomitě recykluje) a leckdy, bez systému, je honička udržet přehled mezi vybitými a čerstvými.
S dobíjecími články máme lepší vyhlídky. Tak například známé Panasonick Eneloop 1,2V/1900mAh. Kolik se na ně nafotí obrázků sice nemám vyzkoušeno, ale výrobce uvádí, že je lze dobít až 2100x. A v případě, že zakoupíme 8 ks v blistru, přijde nás jeden na 2,5 EUR (20EUR komplet). Je to sice investice, ale vyplatí se, pokud články s časem nepoztrácíme, nebo pokud nebudeme mít systém, abychom vždy zajistili to, aby pracovaly vždy ve stejné skupině čtyř kusů (např. modrá a červená sada - aby se předešlo nasazení například tří polovybitých a jednoho vybitého článku).
Další možností, a výrobcem (a uživateli po zkušenostech) doporučovanou, je použití originálních akumulátorků Canon NB4-300 s kapacitou 2500mA (1,2V). Cena je však již vyšší - od 16 EUR za 4 kusy. Použít (nabít je) je možné dle výrobce asi jenom 300x a na jednu sadu vyfotíme přibližně 450 - 470 obrázků.
Napájecí zdířka fotoaparátu Canon PowerShot S5 IS je, jak je tomu běžné, netypická. Je to sice kulatý konektor, rozměrově ale netypický a žádný z té hromady, co mám v šuplíkách, se nehodil. Vstupní otvor je jistě menší jak 3,4 mm a o tloušťce středního pinu nemám ani zdání. Na netu jsem sice chvíli hledal, ale nenašel a tak mi nezbývá, než zakoupit napájecí adaptér
a z něj použiju konektor (CA-PS700)
Vstupní napájecí napětí je 7,4 V (při 1,5 A) a to znamená, že pokud budu chtít použít napájecí napětí 5V, potřebuji jakýsi mezikus, který toto menší napětí zvýší. Musí také umět přenést alespoň 1,5 A a musí mít, pokud možno, nejvyšší možnou účinnost - nejlépe 90 - 95%. Takové zařízení se jmenuje DC DC Step Up (booster). Jeden takový jsem našel, s obvodem XL6009. Stojí 5 EUR, vstupní napětí může být 3 - 32 V a výstupní napětí lze plynule nastavit od 5 do 35 V. To vše (prý) při 4 A. Účinnost má kolem 94% (záleží na velikosti odebíraného proudu). Tak ten zakoupím a nejprve otestuji.
Na výstup přijde zmíněný Canon konektor, na vstup USB kabel s koncovkou typu A. S USB kabelem to vůbec nebude jednoduché. Klasické USB 2.0 totiž podle specifikací dokáží přenést jen 500 mA
a tak budu muset buď porozhlédnout Googlem, nebo si ho vyrobím sám. A nakonec to vše přijde do krabičky z ABS plastu.
Další věc, kterou bych chtěl ověřit, je to, jestli se vložené akumulátory při připojení nabíjecího adaptéru dobíjí.