USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS

Archiv > USB Napájecí pro PowerShot S5 IS

DC - DC adaptér pro PowerShot S5 IS

-- probíhá --

Powershot S5 IS používá pro napájení 4 tužkové monočlánky AA.

Použít můžeme několik typů. Jednak klasické alkalické s napětím 1,5V nebo dobíjecí NiMh. Pokud použijeme klasické alkalické, moc si focení neužijeme. Bez použití LCD hledáčku a blesku pořídíme cca 200 obrázků, jakmile si je ale začneme prohlížet na LCD monitoru, nebo, nedej bože, potřebujeme přiblesknout, články se rychle vypotřebují. V mém případě to vždy znamenalo vzít s sebou na víkend sadu 16 článků. Cena kolem 4 EUR. Nevýhoda: člověk se tahá s články sem tam (pokud svědomitě recykluje) a leckdy, bez systému, je honička udržet přehled mezi vybitými a čerstvými.


S dobíjecími články máme lepší vyhlídky. Tak například známé Panasonick Eneloop 1,2V/1900mAh. Kolik se na ně nafotí obrázků sice nemám vyzkoušeno, ale výrobce uvádí, že je lze dobít až 2100x. A v případě, že zakoupíme 8 ks v blistru, přijde nás jeden na 2,5 EUR (20EUR komplet). Je to sice investice, ale vyplatí se, pokud články s časem nepoztrácíme, nebo pokud nebudeme mít systém, abychom vždy zajistili to, aby pracovaly vždy ve stejné skupině čtyř kusů (např. modrá a červená sada - aby se předešlo nasazení například tří polovybitých a jednoho vybitého článku).

Další možností, a výrobcem (a uživateli po zkušenostech) doporučovanou, je použití originálních akumulátorků Canon NB4-300 s kapacitou 2500mA (1,2V). Cena je však již vyšší - od 16 EUR za 4 kusy. Použít (nabít je) je možné dle výrobce asi jenom 300x a na jednu sadu vyfotíme přibližně 450 - 470 obrázků.


A úplně na závěr je třeba se zmínit o síťovém napáječi CA-PS700 s výstupním napětím 7,4V a proudem 1,5A. Koupit lze originál za 50 EUR nebo ekvivelenty již od 12 EUR.

Osobně jsem tento kompakt provozoval s obyčejnými alkalickými články a tak zkušenosti s NiMh aku, ať už Eneloop nebo Canon, nemám. A nevlastním ani nabíječ CA-PS700. Co však mám, to jsou dva powerbanky, které bych chtěl pro napájení fotoaparátu využít.
A oba mají jen USB výstupy = 5V. Jejich použitím bych však ziskal energetickou svobodu.

Napájecí zdířka fotoaparátu Canon PowerShot S5 IS je, jak je tomu běžné, netypická. Je to sice kulatý konektor, rozměrově ale netypický a žádný z té hromady, co mám v šuplíkách, se nehodil. Vstupní otvor je jistě menší jak 3,4 mm a o tloušťce středního pinu nemám ani zdání. Na netu jsem sice chvíli hledal, ale nenašel a tak mi nezbývá, než zakoupit napájecí adaptér

a z něj použiju konektor (CA-PS700)


Vstupní napájecí napětí je 7,4 V (při 1,5 A) a to znamená, že pokud budu chtít použít napájecí napětí 5V, potřebuji jakýsi mezikus, který toto menší napětí zvýší. Musí také umět přenést alespoň 1,5 A a musí mít, pokud možno, nejvyšší možnou účinnost - nejlépe 90 - 95%. Takové zařízení se jmenuje DC DC Step Up (booster). Jeden takový jsem našel, s obvodem XL6009. Stojí 5 EUR, vstupní napětí může být 3 - 32 V a výstupní napětí lze plynule nastavit od 5 do 35 V. To vše (prý) při 4 A. Účinnost má kolem 94% (záleží na velikosti odebíraného proudu). Tak ten zakoupím a nejprve otestuji.


Na výstup přijde zmíněný Canon konektor, na vstup USB kabel s koncovkou typu A. S USB kabelem to vůbec nebude jednoduché. Klasické USB 2.0 totiž podle specifikací dokáží přenést jen 500 mA

a tak budu muset buď porozhlédnout Googlem, nebo si ho vyrobím sám. A nakonec to vše přijde do krabičky z ABS plastu.


Další věc, kterou bych chtěl ověřit, je to, jestli se vložené akumulátory při připojení nabíjecího adaptéru dobíjí.

Návrat na obsah