Koncept zapojení kontroly nabíjení/vybíjení akumulátorů - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Koncept zapojení kontroly nabíjení/vybíjení akumulátorů

Meteo Cafeteria v autě > Mobilní Cafeteria
Pro kontrolu, zda se akumulátory nabíjejí či vybíjejí a jak velkým proudem, jsem chtěl použít smartfoun. Jednoduše zapnout smartfoun, tapnout na tlačítko a vidět graf nebo měřidlo.
Srdcem zapojení je Raspberry Pi 4. Na něm je nainstalovaný operační systém Raspbian Buster a server Node-Red. Modul INA219 je obousměrný snímač proudu a je k Raspi připojený pomocí I2C sběrnice. INA219 má vestavěný bočník pro rozsah 3A. Ten jsem vypájel a namísto toho jsem připájel vodiče od bočníku 250A (měnič může brát až 130A). Napájení pro Raspberry bychom neměli podceňovat, zrovna tak jako napájecí vodiče. Napájení routeru dle jeho specifik, většinou 9V/500mA. Takže se nevyhneme použití DC/DC konventoru. Jedna z variant se dá objednat/koupit zde, resp. zde. V tomto e-shopu lze zakoupit i LED voltmetry pro přídavnou/případnou kontrolu napětí před/za Cyrix-ct.
10.09.2022
Pro realizaci kontroly nabíjení/vybíjení záložních akumulátorů (a pro pozdější rozšíření zapojení) jsem využil následující hardware:

je hardwarovým srdcem zapojení - v současné době (09/2022) těžce nedostupný. Navrhované zapojení by ale mohlo běžet i na starších modelech, dokonce i na Raspberry Zero, nemám ale vyzkoušeno. Potřebujeme k němu i microSD kartu class 10 s alespoň 8GB prostoru
2. INA219 Proudový snímač obousměrný
je z jedné strany připojen k Raspi (Raspberry) na sběrnici I2C a druhou stranou dvěma vodiči k bočníku
na něm při průchodu vybíjecího nebo nabíjecího proudu vzniká (úbytek) napětí, které měří INA219
vytváří wifi síť a stará se o propojení Raspi a telefonu/tabletu
5. Tablet, smartfoun ...
slouží jako obyčejný displej. Toto řešení, ač existují displeje pro Raspi, jsem zvolil, protože jsem nechtěl autem tahat kabely k videu a hlavně - chci přenášet data z parkoviště do domu.

a software

program k "vypalování" SD karet, jehož pomocí se na kartu "nahraje" operační systém pro Raspi
7. Putty (win)
pokud instalujeme Raspi bez monitoru, nebo pokud se nám nedaří k Raspi po instalaci pomocí VNC vieweru kvůli neodpovídajícímu rozlišení monitoru či chybějícímu VNC serveru připojit, připojíme se k Raspi pomocí PuTTy via LAN a provedeme nastavení
grafické komunikační rozhraní Win-Raspi
pro skenování IP adres v LAN síti
10. Raspbian Buster s dektopem (Raspbrerry)
vlastní operační systém Raspi
11. Node-Red (Raspberry)
softwarové srdce zapojení - grafické programovací prostředí
Návrat na obsah