RaceRender - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

RaceRender

Pilot Q8
RaceRender je program, který umožňuje na zaznamenané video přidat další vrstvu (overlay), která obsahuje graficky znázorněné údaje z řídící jednotky motoru (ECU), GPS loggeru nebo jiných zařízení. Program RaceRender je nutno zakoupit, stojí kolem 60 dolarů a těm, kdo jej potřebují, se vyplatí.

Práci s programem lze popsat jednotlivými kroky:
  • natažení videa do programu
  • natažení zaznamenaných dat do programu
  • výběr zobrazení dat ("budíky", grafy, prostý dynamický text ...)
  • přiřazení dat (rychlost, nadmořská výška, otáčky motoru ...) jednotlivým graf. prvkům ("budíkům")
  • synchronizace videa a přiřazených dat
  • rendering videa

Jako zdroj videa lze použít různých formátů a rozlišení. Od mp4, m2ts, avi, asf, avi až po wmv a další.
Provozní data můžeme sbírat z různých zdrojů, například GPS loggeru nebo mobilního telefonu, či OBDII logeru, který vyčíta data z řídící jednotky vozu. Tato data jsou povětšinou strukturována jako .csv soubor (tabulkový kalkulátor) a měla by být oddělována tabulátorem.
Součástí pracovní plochy programu je seznam použitých dat (video, data GPS, ECU data). Vybereme-li ze seznamu "budíků" nějaký grafický prvek a poklepeme na ploše na něj, otevře se okno, kde můžeme příslušný "budík" modifikovat. V první řadě mu přiřadíme zdroj dat (např. GPS data) a následně i to, co z těch dat má zobrazovat (třeba rychlost v km/h). Pochopitelně můžeme grafický prvek zmenšovat/zvětšovat, měnit barevné podání, dokonce i v závislosti na měnících se datech.

Aby nám zobrazovaná data korespondovala s videem, musíme oba (nebo tři či čtyři) zdroje synchronizovat. Aby se nám nestalo, že na videu je vidět, že jedeme, tachometr však ukazuje 0 km/h. Program k tomu nabízí nástroje, mně se však zdá nejlepší synchronizace pomocí zaznamenaného času ve videostopě a GPS datech, potažmo tracklogu z ECU. Pokud zaznamenané video obsahuje časový údaj, není to problém, pokud ne, tak to v tomto případě problém je a pomoci si můžeme například tímhle.

Je zřejmé, že všechna zařízení, která pro zaznamenávání používáme (videokamera, GPS logger, ECU tracklogger, fotoaparát ...) musí při záznamu pracovat s přesným (a tudíž i stejným) časem.

Návrat na obsah