Video organizátory - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Video organizátory

Archiv > Video organizéry
Na svém PC se mi nahromadilo mnoho videosouborů a klipů, které jsem nasnímal různými kamerami. A tak mám vedle klasických DV AVI také AVCHD, MOV, MP4, WebM a jiných souborů. Pochopitelně, že jsem se je snažil tématicky ukládat do adresářů s nezaměnitelným názvem a ty všechny pod hlavní adresář "Videa". Jenže s časem dojde člověku invence a adresář s popisem "Dovolená 2015" s několika desítkami klipů stejně člověku neřekne nic o tom, jaké záběry se tam nacházejí. A navíc, jakmile začneme klipy stříhat, nashromáždí se v daném adresáři mnoho jiných "pomocných" souborů nebo soundů či fotografií, které při produkce finálního videa používáme.

Pro "stahování" videí z kamery používám s kamerou dodaný soft od Canonu Pixela Webbrowser.
Pixela Videobrowser
Jednoduchý videomanager pro stahování videa z kamery a jejich jednoduchou úpravu. Klipy lze zařadit do tzv. Eventů a tím si tak trochu udržet přehled. Bohužel je tento soft vázaný na dodaný hardware (kameru) a podporuje jen ty soubory, které byly kamerou "vyrobeny". Klipy se ukládají do adresářů, které Pixela na disku vytvoří a jejich pojmenování se děje na základě data,
kdy byly nasnímané.
Pokud tedy preferujeme svoje názvy klipů a jejich umístění do našich adresářů, máme tak dvě možnosti.
Klipy můžeme jednotlivě do svých adresářů zkopírovat (a data tak narostou), anebo je do nových adresářů přesunout a tím ztratíme některé meta informace..
Rozhodl jsem se tedy podívat po netu pro programech, které by mi v organizování videí nabídly víc, než nabízí PIXELA. Základní vlastnosti, které bych chtěl, aby soft měl:

- videonáhled
- co (pro mé potřeby) nejširší podpora videoformátů, tedy:
  AVI, MP4, MTS, MTS2. MT2S, MOV, MPG, WebM
- možnost tagování/keywordingu
- přehledná organizace/náhled dle mých adresářů
- rychlost
- autonomní činnost - tedy žádný cloud, žádné napojení na sociální sítě, internet vůbec
- cena: pokud možno zdarma
Adobe Bridge je dobrý nástroj na fotografie. Umí ovšem i videa.
Ve spojení IPTC funkcí se nám nabídne velmi mocný nástroj pro keywording a následné vyhledávání podle klíčových slov v celém PC. Poklepáním na náhled se spustí videoplayer a můžeme tak video prohlédnout.
To funguje s AVI soubory. AVCHD videa tagovat nelze.
Pro mne mrtvý nástroj.
Lightroom v.6 je sice také koncipovaný pro fotografie, ale videa umí rovněž. Keywording i prohlížení videí fungovalo u všech typů. Nádhera. Jenže pak jsem zjistil, že s přibývajícími klipy v databázi roste i tzv. preview cache na disku C:\ a to i přes to, že jsem ji v preferencích nastavil jen na 3 GB.
Po chvíli prohlížení mi systém začal hlásit nedostatek místa na C:\ (z 50GB volného místa si LR ukousl 49,3 GB.
Problém jsem ani po studiu u Adobe či na netu nedokázal vyřešit (stejný problém měli i jiní uživatelé).
Pro moje účely mrtvej produkt.
Fast Video Cataloger 4 se stal prvním vážným kandidátem. Umí všechny typy videí, které požaduji a umí toho daleko víc. Je rychlý, je použitelný a má jednu děsnou nevýhodu. Stojí skoro 200 USD.
Nemyslím si, že ta cena je adekvátní. O to víc jsem byl překvapen a utvrzen, když jsem našel na netu odkaz na soft VIDINE, který se mi zdá autentický a stojí jen 97 USD. Tím, že v promo odkazuje na to, že jiné programy stojí daleko víc, totiž přesně tolik, jako Fast Video Cataloger (197,-) a tím, že vzhled VIDINE je totožný s Fast Video Catalogerem, ve mne vzbudilo podezření, že nevím, která tluče.
Přesto jsem si Fast Video Cataloger stáhnul jako trial a vyzkoušel. VIDINE jako trial stáhnout nelze, leda, že bych zaplatil 1 USD a za 14 dní, pokud bych neodmítnul, by se z účtu stáhlo zbývajících 96 USD.
Tak s takovou praktikou jsem se ještě nesetkal a dal od toho ruce pryč.

FVC se nainstaloval rychle. Pro první použití se musí vytvořit databáze, do které FVC ukládá info
o klipech. Databázi lze vytvořit a uložit kdekoliv v PC a to je pro mne obrovská výhoda. Další obrovskou výhodou je to, že můžeme vytvořit několik, tématicky oddělených, databází, takže se nám v náhledech nemíchají klipy z dovolené a zpráce, například. Skvěle! FVC podporuje všechny mnou vyžadované typy videí a mnoho dlaších. Super!
Program povoluje tagovat klipy a může jim tak přiřadit klíčová slova nebo popis a v databázi je pak vyhledávat. Při importu videí do databáze se automaticky vytvářejí náhledy scén a ty se nám objeví nad prohlížečem. To je bezesporu dobrá funkce. Máme tak okamžitě jakýsi přehled, jaké scény se v klipu nacházejí. Kolik takových náhledů ke klipu program vytvoří, to můžeme nastavit v preferencích.

Vlevo v hlavním okně vidíme seznam klipů v databázi s jejich cestou, délkou v čase a název. Ve střední části nahoře pak náhledy scén (jejich četnost a velikost lze ovlivnit) a vpravo pak podle rozevřeného menu nabídku s tagováním, poznámkami, herci etc. Přesně to, co jsem hledal.
Databáze jsou soubory s koncovkou *.vcat a nejsou vůbec velké, čili žádný problém.

Dvě věci mne však "mrzí". V první řadě je to přemrštěná cena (197 USD), ale tam se lze zřejmě "odklonit" k programu VIDINE (který jsem nezkoušel) a zadruhé, vzhled programu a jeho nastavení mi jaksi nesedne. Je to tím, že jsem zvyklý na tradiční výrobce (Adobe) a na jistou logiku a řekl bych, "distinguovaný" vzhled GUI. Tady mám pocit, že pracuji v opensource a to ještě narychlo vytvořeném.
Což ale nevadí, program funguje naprosto skvěle.
Videonizer v.3.0.0.3 je dalším z videomanažérů. Grafické pojetí hlavného okna a logika obsluhy je podle mého názoru poněkud víc "technicky" zaměřená. Nabízí všechno, co předešlé programy a to stylem, který je intuitivní a  velmi funkční.
Videoklipům můžeme přiřadit popis, klíčová slova, můžeme je propojit s případnými obrázky nebo texty (dokumenty), screenshoty z jednotlivých scén.
Jednotlivé klipy pak můžeme filtrovat právě podle zadaných přiřazených vlastností.
Videonizer svou plnou sílu v katalogizaci dat ukáže až vespojení s dalším programem
Video Thumbnails Maker, který je schopen pracovat i samostatně. Vytváří z klipů jednotlivé snímky
v časovém intervalu, který si nastavíme v preferencích. Na Videonizeru se mi líbí, že ke každému klipu může přiřadit velké množství informací a souborů, takže každý klip je "křížově" propojen se všemi relevantními soubory v PC, když chceme
nebo potřebujeme. Je to skutečně jakási "švýcarská kudla" na správu videí. Videa se sice dají v náhledu přehrát, to ale až po kliknutí na symbol vedle klipu (kamerka). Chápu sice, že okno prohlížeče by "graficky" rozhodilo GUI programu, ztrácíme ale tak možnost na první "pokuk" okamžitě vědět, alespoň podle prvního framu, o jaké video se jedná. Musíme se tedy orientovat podle názvů klipu nebo podle klíčových slov. Protože program je spíš "technicky" zaměřen a poskytuje mnoho nastavení, nepokládám to za chybu, možná právě naopak. Po jisté době návyku na zacházení
s programem, to může být dokonce výhoda. I tento program vytváří vlastní databáze, které lze ukládat jinde než na systémovém disku. Databáze nejsou vůbec velké a nezabírají tudíž tolik místa. K vlastnímu přehrávání videí slouží systémový videoplayer, je tedy dobré si nainstalovat například VideoLAN (nebo zkrátka jiný).
Program stojí 25 USD v platinové verzi, která se určitě vyplatí, protože k ní dostaneme zdarma právě i Video Thumbnails Maker.
Na netu se dá najít mnoho jiných placených nebo free verzí Video Managerů. Mnoho z nich je zaměřeno na správu filmové databáze (hraných filmů) s propojení na jiné databáze filmové branže. To jsem ale nehledal, mně šlo čistě o správu mých vlastních klipů. A tomu se nejvíc blížily (po asi dvou dnech hledání na netu) právě nahoře zmíněné. Do užšího výběru jsem pak zařadil FVC a Videonizer.
FVC je dobrý program pro rychlou práci s menším počtem "poznámek" ke klipům a díky možnosti vestavět do GUI i videoplayer je "listování" mezi klipy opravdu rychlé a intuitivní.
Naproti tomu Videonizer mi přijde spíš jako nástroj na skutečnou (a vážně míněnou) práci při třídění
a katalogizaci videoklipů. Nejraději bych si koupil oba dva, ale 200 USD za FVC je prostě přehnané (Ligtroom od Adobe stojí 111,00 EUR) a akce s platbou nejprve 1 EUR a pak zbytek - to mne nenadchlo. Nechápu, proč VIDINE nenabízí trial zdarma. Mým favoritem s tak stává Videonizer.

Další videomanažeři:
Saleen Video Manager, Vee-Hive (zdarma, respektive 15 USD ve verzi Pro) a samozřejmě pak nástroje samotných WIN, tedy náhledy souborů na discích (když povolíme ikony, vidíme i obsah klipů).

Návrat na obsah