USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS

Archiv > USB Napájecí pro PowerShot S5 IS

DC - DC adaptér pro PowerShot S5 IS

MT3608 DC-DC StepUp / Boost Modul Max 2A

Nakonec jsem levně zakoupil toto zařízení. Stálo mne pouhých 2,49EUR a pár dní jsem si počkal.
Abych byl spravedlivý hned zkraje, musím se přiznat k několika věcem. Jednak s měničemi nemám moc zkušeností a zadruhé jsem předpojatý. Zvláště u těchto typů, co mění malinkaté napětí (třeba 3 V) na vyšší napětí (tento slibuje až 24 V). A to vše takořka beze ztrát (prý má účinnost 93%). Maně si při tom vzpomenu na hesla: pětiletku za tři roky na 120%. To na úvod.

Jinak mne ale zapojení nadchlo. Dva vstupy, dva výstupy, jeden štelovací šroubek na splnění přání a je to. Jak jednoduché. Hned jsem se pustil do testování.

Na vstup jsem ponejprve zapojil laboratorní zdroj, nastavil 5 V, omezil proud na 1,5 A a na výstup zapojil voltmetr a už už jsem se těšil, jak si nastavím 7,4 V. No nenastavil, tedy ne hned zkraje. Protože štělováček je vlastně "spindl" potenciometr, trvalo mi to chvíli, než jsem "ho projel dolů a nahoru" a pak někdy, nekontrolovaně, naskočilo na voltmetru "nějaké" napětí. Teď už mi to šlo, nastavit 7,4 V. Nechal jsem zařízení asi půl hodiny lůežet pod napětím, jestli se výstup "pohne" nebo ne. Neboť to je pro mou aplikaci zásadní význam. Pohlo o 0,2 V.
Po půlhodině jsem vše rozpojil, tišťáček byl studený.

Na řadě byl test se zátěží.
K tomu jsem si připravil 10 R 25W (odpor bago). Ten jsem zapojil na výstup tišťáčku a k němu paralelně voltmetr. Ze zdroje přivedl 5 V a omezil proud na 1,5 A. Po zapnutí zdroje se rozsvítila kontrolka omezení proudu (ergo bylo by potřeba víc proudu) a na výstupním voltmetru jsem naměřil asi 4,49 V. No to mne překvapilo. Podle jednoduchého výpočtu I=U/R měl být proud kolem 0,8 A, přesto byl omezovač s 1,5 A "na dorazu". Asi jsem se špatně učil. Pokusil jsem se tedy "štelováčkem dohonit" 7,4 V, ale bez jakékoliv odezvy.
Odvážil jsem se tedy "zvýšit přísun" a omezovač proudu jsem nastavil na 2 A.
A ejhle, zařízení začlo fungovat. Hurá. By se chtělo říct. Tišťáček se ohřál daleko víc, ale stále v mezích normy.
Teď jsem zkusil změnit zátěž. Desetiohmový rezistor jsem vyměnil za dva 3,3 R do série. Po připojení se zařízení zbláznilo, omezovač proudu šel zase"do kolen" a na výstupu jsem měřil napětí od 4 do 8 V, v zásadě ale digitál nestíhal zobrazovat hodnoty. Zlaté ručičkové! Výstupní napětí 7,4 V se mi podařilo dostavit až tehdy, když jsem povolil více proudu, totiž 2,5 A. A v téhle chvíli už mi bylo jasné, že tento Step-Up nemám rád.

Měnič jsem připojil i na Powerbank. Tam si ani neškrtnul. Tahal z powebanku mocně proud, ale výstupní napětí se mi nepodařilo nastavit. Obětoval jsem tedy powerbank, rozebral jsem jej, měnič připojil přímo na akumulátory a stejně to nepomohlo.

Ještě mne napadlo "rusky" zkontrolovat rušení. Zapnul jsem rádio (rozhlasové rádio), naladil FM a spustil měnič. A bylo po poslechu. Místo toho kvílení. Pokud jsem k tomu ještě točil štelováčkem, byla z toho docela dobrá jam session. Takže bez dokonalého stínění, pokud by člověk nechtěl dostat od sousedů přes ústa, by zařízení nešlo vůbec provozovat. Ten samý test jsem provedl s jiným mým měničem od Traco a žádné rušení jsem na rozsahu FM nezaznamenal.
Tedy, Step Down, zpět k TracoPower.

Resumé: Pokud se tento měnič nastaví pod zátěží na požadované napětí (a zátěž se už nebude měnit), toto napětí se už nehne (+/- pár setin Voltu). Bez stínění (plechová krabička) zařízení spolehlivě zaruší okolí.

Co s tím?
Napájení mých elektronických hračiček 5 V asi budu muset vyškrtnout ze seznamu. Ne snad proto, že by nebylo technické řešení, ale záměr byl toto "zbastlit" z dostupných součástek. A hlavně jednoduše.
Takže zase zakoupím TracoPower Step-Down měnič a bud napájet zařízení z powerbanku pomocí vyššího napětí. Neboť a stejně - výrobci teď vyrábí powerbanky pro notebooky. A tyhle powerbanky mají dvě výhody (a jednu obrovskou nevýhodu). Jednak mají výstupní napětí 5, 9, 12, 19 V a jsou připravené pro nabíjení ze solárního panelu. Ta obrovská nevýhoda je v tom, že nabíjecí napětí už není 12 V, ale 18V nebo 230V střídavých. A to je diskvalifikuje pro nabíjení z palubní sítě v autě.
Existuje jen jediný takový typ u XTPower a těch asi "do foroty" zakoupím víc, totiž ten typ, co už mám. MP 10000.
Návrat na obsah