USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

USB Napájecí adaptér pro PowerShot S5 IS

Archiv > USB Napájecí pro PowerShot S5 IS

DC - DC adaptér pro PowerShot S5 IS

Parametry projektu jsou tedy jasné. Jako zdroj použiji jakýkoliv powerbank s 5V USB výstupem a k němu připojím DC DC Step Up měnič a za něj připojím fotoaparát.


1. Výběr vhodného powerbanku
Vzhledem k tomu, že si vystačím s 5 V napětí, rozhodovat bude kapacita powerbanku. Asi by neměla být nižší jak 10 000 mAh. JAko ideální se mi zdá typ
XTPower MP-U16000, který na 5V má kapacitu 11 500 mAh. Což je 4 - 5x  vyšší kapacita než mají originální Canon NB4-300 (což čistě matematicky odpovídá 2000 obrázkům). Váha celého powerbanku je jenom 380 gramů. Cena 29,90 EUR.

Ale samozřejmě, že otestuji nejprve ty dva, co mám,

tedy 10 000 a 6 000 mAh.2. Výběr vhodného USB kabelu

Protože jsem si nebyl jistý, jestli běžně dostupný USB kabel dokáže bez potíží přenést min. 1,5 Ampéry, udělal jsem si malý pokus. Obětoval jsem jeden kratší USB kabel, odštíp konektory a oholil červený a černý drátek. Na jeden konec jsem zapojil odpor 2 Ohmy a na druhý zdroj napětí 5 V. Kabelem protékal proud o velikosti 2,5 / 2,6 Ampéry a po asi 20 minutách se celý kabel citelně oteplil Odhaduji tak na 40°C. Což není dobře a proto jsem se rozhodl, že si z kusu krátké "licny" s pruřezem kolem 0,3 - 0,5 mm2 vyrobím vlastní napájecí USB kabel. K dostání jsou i USB konektory pro pájení. Zapojovat budu samozřejmě jen vodiče dva, plus napájení a zem (GND).

3. Výběr měniče Step Up
V současné době jsem našel na webu několik takových zařízení, nakonec mne však zaujal (jestli mne přesvědčí, to uvidím) jeden na Amazonu, a sice
za 4,99 EUR. To je proti výrobkům Tracko jednoznačně dumpingová cena. Podrobnější popis tohoto měniče jsem našel zde a podle údajů se prostě na mou aplikaci hodí víc než skvěle. Výstupní napětí bude vyšší než vstupní (7,4 > 5) a proudový odběr nebude vyšší jak 1,5 A. Přesto si myslím, že přídavné chlazení bude třeba. Trochu mne děsí frekvence měniče a to, jestli nebude zarušovat okolní el. přístroje. Kdysi jsme jeden měnič stavěli (pro PowerLed na 24V) a pokud se  zapojil, bylo po rozhlasovém příjmu. Rozměry celého měniče jsou 36 x 17 x cca 10 mm.
4. Výběr vhodného krytu - krabičky a mechanického uspořádání
Nejjednodušší řešení vidím v plastové krabičce (pokud možno
s kulatými rohy).
Oba kabely (napájení foto a napájení z USB plánuji z jedné strany. Napájecí kabel USB bude cca 100 mm dlouhý. Vedle nej pak bude vyvedena licna z měniče s konektorem pro připojení k fotoaparátu. Pro ten účel (nechci jako u kamery bastlit vlastní konektor) zakoupím ve výprodeji síťový adaptér CA-PS700. Protože nechci po úpravě adaptér vyhodit, vložím ještě do výstupního kabelu jeden spojovací konektor. Kabel s Canon konektorem pak budu moci využívat jak k připojení k měniči, tak i k síťovému adaptéru.
Až proběhnou testy měniče, rozhodnu se, jestli vnitřek budu stínit měděnou folií či lakem a jestli budou potřeba chladící otvory.
Návrat na obsah