Test přenosného akumulátoru XTPower® MP-10000 (leden 2014) - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Test přenosného akumulátoru XTPower® MP-10000 (leden 2014)

Archiv > Powerbanka

Jak jsem testoval

To nejdůležitější, co mne bude zajímat, to bude energetická bilance. Jinými slovy, kolik z energie, kterou uschovám nabitím Powerbanku, dostanu zpět a jak dlouho taková "uschovaná" energie

v Powerbanku vydrží.

Prvním testem se zaměřím na skutečnou kapacitu Powerbanku. Použiji na to jednoduchou metodu připojení spotřebiče se známým příkonem a budu měřit čas, po který bude fungovat. V mém případě to bude autožárovka na 12V s výkonem 5W. Tu připojím na výstup 12V a naměřený čas znásobím výkonem žárovky, tedy pěti watty. Tím dostanu skutečnou kapacitu ve watthodinách.

Další test bude zkoumat rychlost nabití Powerbanku z palubní sítě automobilu a nabíjecí proud. Pro to použiji stabilizovaný zdroj s 11,5 V spolu s dodávaným adaptérem pro autozapalovač a do okruhu zapojím ampérmetr.

Poslední a nedůležitější testy se zaměří na to, kolikrát lze Powerbankem nabít to které externí zařízení (telefon, tablet, akumulátory do foto a kamery) a to tak často, dokud bude Powerbank schopen dodat nějakou energii. Výchozím stavem testu bude plně nabitý Powerbank a zcela nebo z části (bude uvedeno) vybité externí zařízení.

Testovací podmínky
Všechny testy probíhaly za "pokojových" podmínek, tedy teplota kolem 18°C, za sucha.  Akumulátory a přístroje jsem vybíjel za provozu, někdy jsem mezi nabíjecí cykly připojených přístrojů vložil delší přestávku (cca 24 h).

Měření stupně nabití nebo vybití bylo poněkud složitější.
U Powerbanku jsem se spolehnul na indikaci pomocí 4 kulatých kontrolek, které nemají moc vypovídající hodnotu.
Plně nabitému Powerbanku svítí všechny 4 LED, s jeho vybíjením počet svítících LED klesá. To se však neděje kontinuálně v závislosti na zbylé kapacitě, takže nelze s určistostí říct, kolik energie

v Powerbanku zůstává například po druhém použití. U smartfounu

a tabletu (oba Android) jsem se spolehnul na aplikaci (Widget) Battery Solo a stav nabití uvádím v procentech. Stav nabití aku pro Camcorder (BP 808) udávám v minutách zbývajícího provozu. Maximální stav nabití v minutách je uveden na konci nabíjecího cyklu. S fotoaparáty je situace ještě těžší, neboť stav nabití aku signalizují moje přístroje jen jakýmsi neurčitým počtem sloupků

u ikony aku. Proto u aku NB-5L uvádím stav nabití ve třetinách

a aku BP511 už jenom dobu do plného nabití. Plné nabití definuji tak, že kontrolka na nabíječce přejde ze stavu nabíjení do stavu nabito.

Během nabíjení nebo vybíjení se žádný z přístrojů neohřál na vyšší teplotu, pouze síťový adaptér pro nabíjení Powerbanku vykazoval poměrně vysokou teplotu kolem 50°C. Pro propojení 12V výstupu Powerbanku s nabíječkou Navilock jsem musel vyrobit propojovací kabel s napájecími konektory typu Jack (kulaté konektory) z 5 na 3,5 mm.

Objednání, dodání, rozbalení
Powerbank jsem objednal u Amazonu a třetí den ráno jsem ho měl na stole.
V dodávce bylo vše, co výrobce uváděl.
Tedy nabíječka do sítě a adaptér do autozapalovače, USB spirálová prodlužovačka (kratší), sada konektorů pro různá zřízení (adaptéry se nasazují na USB prodlužovačku a kabel na výstup 9 nebo 12V - na obou koncích kulatý napájecí konektor typu Jack o průměru 5,5 mm.

Powerbank byl přednabitý a tak jsem ho síťovým adaptérem dobil na plnou kapacitu a mezitím řešil, jak připojím 12V výstup na mojí nabíječku akumulátorů pro foto a kameru. 12V výstup je myšlen jen na notebooky nebo podobná zařízení a tak dodávaný kabel mi byl k ničemu, neboť průměr jeho koncovek je 5,5 mm - nabíječka má vstup pro 3,5 mm konektory.
Takže si spojovací kabel budu muset vyrobit.
Powerbank se na plnou kapacitu dobil asi za 1,5 hodiny.

Návrat na obsah