Ovladač LAN karty - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Ovladač LAN karty

Archiv > LAN speed
Nastavení ovladače síťové karty mi přijde stejně bizarní, jako diskuze kolem nastavení BIOSu, RAS a CAS RAM a jiné. Našinec, tedy FBU, nedostane jasnou a jednoduchou radu, kterou by při svých chabých znalostech mohl aplikovat na svůj systém. Možná proto, že to ani moc dobře nejde, protože co systém, to unikát.

Ale pár základních pravidel jsem pochopil a podle toho se zařídil. Pokud ve Správci zařízení klikneme na síťové adaptéry, vidíme,které mám v PC. Většinou je to jen jeden, pokud ale používáme VPN třeba, je jich tam víc. My si vybereme ten náš, do kterého je píchnutý LAN kabel
k routeru.

To může vypadat takto:
U mne je to tedy Realtek adapter, který je implementovaný na motherboardu.

Jeho ovladač jsem nainstaloval
z přiloženého CD k motherboardu (byly tam i ovladače čipové sady).
Po čase jsem od Realteku zkusil nainstalovat nejnovější ovladač, ale rychle jsem se vrátil k původnímu. Nový ovladač si jaksi nerozuměl s mým systémem.
A jak můžeme ovladač nastavit?
Záleží, k čemu PC  převážně používáme. Pokud jenom "taháme" velké soubory z netu, potřebujeme plnou šířku pásma. Pokud LAN používáme jenom třeba k IP telefonii, jde nám spíš o odezvu (ping). Pokud ale síť využíváme tak, že potřebujeme jak šířku pásma (plnou rychlost), tak i rychlou odezvu, máme situaci horší, resp. přesně toho chceme dosáhnout.

Pochopitelně, že jsem opět vyrazil na net a hledal doporučená nastavení. Moc moudrý jsem z toho nebyl. Skoro každý článek
nebo rozbor na netu doporučoval protichůdná nastavení a co mi vadí nejvíce je to, že v drtivé většině nikdo není schopen vysvětlit,
kterou funkci má to které nastavení. Nikde jsem se nesetkal s větou nebo doporučením jako napřiklad: vypněte toto a toto, získáte toto, ale ztratíte toto, protože ...

A tak jsem se pustil "do štelování a zkoušení" na vlastní pěst. Mou snahou bylo dokázat to, aby se mi soubory z PC přenášely via router na server s co největší rychlostí. K měření jsem nakonec vzal tři nástroje.
První byl monitoring sítě ve Správci úloh systému Windows/Sítě,
druhý byly stopky a měření rychlosti kopírování
a třetí bylo moje břicho, které mi říkalo, jestli se mi to líbí nebo ne.

Poznámka: Jestli si během "štelování" rozvrtáte systém tak, jak se to podařilo mně, zachrání vás jen odinstalování adaptéru ve Správci zařízení (a tím pádem jste bez Internetu). K opětovnému nainstalování potřebujete ovladač někde v PC nebo na flešce. A vše činíte na vlastní nebezpečí.

Jak na to?
Klikneme ve Správci souborů na příslušný adaptér pravým tlačítkem myši a vybereme Vlastnosti. V novém okně vybereme Upřesnit
a pustíme se do toho.
Zakázání gigabitové sítě je možná dobré na to, aby se snížila spotřeba zařízení, třeba na notebooku. Pokud není třeba šetřit baterie (stolní PC), vypnout.
Další volbou jsou takzvané Jumbo-Pakets. Dříve se tomu říkalo MTU (Maximum Transmission Unit) a systém WIN standardně nastavuje hodnotu na 1500 bajtů. Pokud ovšem máme gigabitovou síť, můžeme tuto hodnotu zvýšit až na 9000 bajtů a protlačíme sítí tak více dat najednou (6x).
Na netu jsem narazil na různá doporučení, s tímhle nastavením mám však "lepší pocit a dojem".  Toto nastavení však musí podporovat všechna zařízení v síti (všechna PC).
Tady jsem byl přetížen. Vůbec jsem netušil, co VLAN je. Až tady mi to bylo vysvětleno. Protože subnety nepoužívám, s klidnou duší jsem vypnul (zakázal) a po té provedl testy pomocí LAN Speed Test. Žádné velké rozdíly jsem nezaznamenal.
Pokud chceme probouzet PC po síti jiným zařízením (PC, foun, tablet), musí být tato volba povolena. Úvod do této technoligie je třeba zde.
Stejně tak musí být povoleno, pokud jedním klikem prostřednictvím skriptu chceme jiné, nebo i ten vlastní, PC vypnout.
Tato funkce probudí počítač z režimu spánku poté, co adaptér obdrží konkrétní vzorek pro probuzení. Tuto funkci podporuje operační systém Windows 7 a Windows 8. Jde obvykle o vzorky:

Probuzení po novém příchozím připojení TCP pro protokol IPv4 a IPv6 (TCP SYN IPv4 a TCP SYN IPv6).

Aktivace po přijetí paketů pro nové ověření 802.1x.

Zakázáním zakážete pouze funkci porovnávacího vzorku, nikoli funkci Probuzení bezdrátovou sítí LAN.


Vzhledem k tomu, že nepoužívám, mám vypnuto
Tady je volba jasná. Plně duplexní 1 Gb/s. Vše ostatní je brzda.
K tomuto pojmu jsem na netu zatím nenašel žádná doporučení. Nechám tedy na střední hodnotě.
Řízení toku je technologie, která se snaží regulovat tok dat v síti, kde jsou zařízení s různými výkony. Tato technologie se vyplatí v takové síti, kde jeden adapter pracuje s rychlostí 100Mb/s a jiný zase s 1 Gb/s. Stará s prostě o to, aby všechna zařízení stíhala. Pokud máme všechny adaptery a switche schopné přenášet v režimu 1Gb/s, může tato volba, pokud je zapnutá, být dokonce problémem.  Já zakázal.
Volba jasná. Pokud chceme PC probouzet nebo vypínat po síti, zapnout.
Do tohoto políčka se často vypisuje MAC adresa LAN adapteru, pokud to nějaké služby vyžadují. Já nikdy nedělal a nemyslím ani, že by to zrychlilo provoz. Možná se mýlím, nevím, nenašel jsem na netu žádná doporučení. Pokud to mám špatně, nechte mne vědět.
Zase jedna volba, u které ani nerozumím otázce, jejímu smylu. Jde
o vypnutí ARP nebo jen o vypnutí jejího "namáhání"?

ARP technologie slouží k adresování zařízení v LAN síti. Překládá IP adresy na MAC adresy. Stará se o to, aby každý datový paket dospěl
k tomu zařízení, ke kterému má. Se svou ARP cache se stará o rychlejší adresování v síti.

A jako vždy, každý ví přesně, co to je, k čemu to funguje, nikdo už ale neví, co to udělá, když se to vypne nebo zapne. Já vypnul.


Úplně stejný případ jako s ARP, jen jsem k tématu našel o něco míň informací. Jedno rigorózní doporučení bylo: všechno, co má v popisku "offload" vypnout. Zkusil jsem.
Ke škálování jsem na MS našel toto:

RSS umožňuje síťovým adaptérům distribuovat zátěž související se síťovým zpracováním v režimu jádra mezi více jádry procesoru ve více počítačích představujících jádra. Distribuce tohoto zpracování umožňuje podporovat větší objemy síťových přenosů, než by bylo možné při použití jediného jádra. V systému Windows Server 2012 je škálování na straně příjmu vylepšené, včetně počítačů s více než šedesáti čtyřmi procesory. RSS toto dosahuje rozložením zátěže související se síťovým zpracováním mezi mnoho procesorů a aktivním vyrovnáváním zátěže dokončené protokolem TCP (Transmission Control Protocol).

Sice jsem našel na netu poznámky jiných uživatelů, že tohle je dobré vypnout, a taky jsem vypnul, ale myslím, že se později vrátím a přepnu na Povoleno. Uvidíme.
Opět jedna z vlastností adapteru, ke které jsem se nedohledal jednoznačného doporučení, ani nějakého bližšího vysvětlení. Snad jen to, že pokud adapter nestíhá zpracovávat data, posílá požadavek přerušení na CPU. Pokud by těchto požadavků bylo příliš, mohlo by to "brzdit" CPU v jeho jiných bohulibých činnostech. Proto jsem vypnul.
Volba jasná, jde o usporu el. energie. Na desktopu mám vypnuto.
Pro IPV4 a IPV6 jsem výpočet kontrolních součtů vypnul a tak přesunul
z LAN adapteru na CPU s myšlenkou, že se zrychlí provoz nasíti. Uvidíme.

Poz.: Na obrázku má být volba Zakázáno a to tak, že ve všech pěti položkách.
Oba zásobníky jsem nastavil na jejich maximální velikost.
Zelený Internet - vypnuto. Jde o úsporu energie
(na notebooku, příkladně)
Segmentace je technologie, která se snaží odlehčit CPU, pokud se pracuje s rychlými sítěmi. Nemám úplně pomalej CPU a tak jsem zkusil vypnout.

Tak takhle jsem si rozvrtal LAN kartu a jsem zvědavý, jak to bude pracovat a jestli se zlepší přenos dat na server.
Návrat na obsah