Next Step - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Next Step

Archiv > USB Napájecí pro PowerShot S5 IS
S odstupem času jsem se na problém podíval trochu jinak a začal od konce. Rozhodl jsem se totiž zjistit, v jakém rozpětí napájecího napětí je PowerShot schopen pracovat (na konektoru DC IN). Výrobce udává vstupní napětí 7,4V.

K tomu jsem zakoupil za cca 15 EUR externí AC/DC napáječ CA-PS700, tedy jeho ekvivalent. Zakoupil jsem jej vlastně jen kvůli externímu konektoru, proto ekvivalent.
Myšlenka je následující. Protože napětí napájecích AA článků během používání klesá, napadlo mne, jestli by se nedal fotoaparát vlastně napájet pouhými pěti volty. A to se dá zjistit pouze při připojení kamery na lab. zdroj. Měřil jsem sice napětí vybitých článků hned po vyjmutí z kamery, ale tohle měření mi nepřipadá relevantní, protože se jistě naměří něco jiného, než se děje ve foťáku. Laicky řečeno. U vybitých článků jsem naměřil na všech 1,38V, což dává při 4 kusech napětí 5,52. Uvidíme, jak měření dopadnou.

Napájecí napětí
Konektor pro kameru jsem napojil na regulovatelný zdroj napětí
a zkoušel laborovat. S předepsanými 7,4 V pracovala kamera spolehlivě
a blesk se nabíjel rychle. Při 5 V nepracovala vůbec. Zkoušel jsem tedy postupně snižovat napětí ze 7,4 V na 5 V a při 6,1 V se kamera sama vypnula. Při napětí kolem 6,4 až 6,5 V kamera již pracuje, nabíjení blesku trvá déle. Je jasné, že pracuje mimo předepsané parametry.
Tudy cesta nevede.

U powerbanku mohu měnit výstupní DC napětí na 9 nebo 12 Voltů.
Menší napětí 9 V by se dalo upravit dvěmi usměrňovacími diodami, na kterých je v propustném směru úbytek napětí kolem 0,7 V a rozptyl nalájecího napětí kolem 0,2 V by kamera jistě zvládla. (9 - 1,4 = 7,6 V).
Já si zvolil cestu jednotného napětí, tedy 12 V a tedy i DC/DC měniče. Tedy stejně jako tady. Výhodou tohoto řešení je to, že se vbudoucnosti bez velkých změn dá přejít i na jiná napájecí napětí (15, 18, 24 V).
Návrat na obsah