Test externího WiFi disku - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Test externího WiFi disku

Archiv > CANVIO AEROMOBILE

Jak jsem testoval

Primární důvod, proč jsem si zařízení koupil, byl backup SD karet

s myšlenkou "plug and copy", což by tato malá krabička měla umět. A byl jsem rozhodnut výrobek vrátit, pokud by to neuměla.

První dojem
Krabička externího disku je skutečně malá a lehounká. Má jedno tlačítko, tři malé kulaté diody (krásně barevně svítí, tím si mne zařízení hned naklonilo), USB 3 zdířku a slot na SD kartu. Zařízení jsem nejprve pomocí USB kabelu a dodaného 2A adaptéru dobil na plnou kapacitu.
A hned mne přepadla prvá obava, tak jak u jiných, via USB napájených zařízeních. Dodaný USB kabel je tuhý, konektor velký

a je nutné být při jeho zasunování do disku obezřetný a nepoužívat nepřiměřené násilí. Protože ve chvíli, kdy zdířku uvnitř SSD disku poškodíme, je nám vlastně nanic. To je podle mne bolest všech takovýchto zařízení, která často při- a přepojujeme
a už by konečně měl někdo vymyslet bezkontaktní systém.
Disk se dobil velmi rychle.

Mezitím jsem si z Play Google stáhnul bezplatnou utilitu pro ovládání disku.
Bez té totiž s diskem zkraje nic moc nepodnikneme. Utilita Toshiba SSD wirelles zde ke stažení.

První zapojení
Disk můžeme připojit dvěma způsoby, vlastně třemi.

• Připojení k PC via USB kabel
Toto připojení funguje jako externí disk. Po připojení se nám tak jeví v PC systému a vidíme zde adresářovou strukturu

• Připojení pomocí Androidu
K ovládání všech funkci disku potřebujeme nějaké androidí zařízení

s WiFi. Nastavení je trošku zdlouhavé, Toshiba k němu však poskytuje český návod (součást dodávky). Já vycházel z pdf souboru na webu.
Pokud disk zapneme, vytvoří si SSD disk svou vlastní síť s adresou http:/10.10.10.254 a se jménem (SSID) "Toshiba wssd xxxx". V androindním smartfounu či tabletu potom v nastavení WiFi přejdeme do této sítě s nastaveným tovární heslem "12345678". Na smartfounu či tabletu pak spustíme staženou utilitu a máme přístup k nastavení.

• Připojení k PC pomocí WiFi
K disku se lze připojit pomocí PC s WiFi. Pokud je PC připojen k domácí síti kabelem a nemá WiFi, máme smůlu. Já to řešil na svém desktopu tak, že jsem do něj "zapích" USB Wifi adaptér. Po tomto připojení máme po zadání adresy
http:/10.10.10.254 do prohlížeče možnost stejnou, jakou máme na Androidu. Tedy ovládat nastavení SSD disku.

Pokud si to přejeme, a to bychom si měli v nastavení sítě disku přát, nastavíme jiné heslo než tovární a můžeme i změnit i SSID (čili pojmenování) sítě, kterou Toshiba disk poskytuje. Můžeme i zadat uživatelské jméno a heslo pro samotný přístup na disk.

Vlastní GUI (rozhraní) aplikace pro Android je (poměrně) intuitivní a lze změnit jazyk rozhraní. Bohužel ne do češtiny.

SD karta
Disk má po straně slot pro SD kartu. Zasunutí karty do slotu je také věc, která mi dělá trochu obavy. Očekával jsem, možná nesmyslně, že po zasunutí zůstane kousek karty trčet. Nikoliv. Kartu musíme zasunout zcela dovnitř a to se nám bříškem prstu nepodaří, neboť kartu musíme do těla disku ponořit asi milimetr, dva, pod okraj hrany těla disku. A k tomu musíme použít nehet,
což hrozí "rozlousknutím" karty. Anebo použít nějaký nástroj. Nepraktické.
Po zasunutí karty se nachvilku, po dobu načítání obsahu karty, rozbliká (krásná) fialová led. Po načtení svítí trvale a obsah je k dispozici.

Poznámka
Disk je vybaven SSD diskem 128GB. To se zdá (přinejmenším pro mne a zatím) dostačující kapacita. Pochopitelně mne napadlo zařízení později dovybavit diskem s větší kapacitou. Tělo zařízení je tvořeno z plastu, jehož spodní díl je jakási "vanička", která je s vrchu přikrytá lepeným víčkem. Myslím, že při pečlivosti a opatrnosti by nemusel být problém zařízení rozebrat.

Návrat na obsah