Test externího WiFi disku - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Test externího WiFi disku

Archiv > CANVIO AEROMOBILE

Funkcionalita a ergonomie

Externí disk od Toshiby je zdařilé dílko. Je lehounký a nabízí přesně to, co slibuje. Nabízí tyto funkce:


• ve stavu OFF, tedy vypnutém, je možné jej využívat jako externí disk k PC nebo notebooku. Je kompatibilní s USB 2.0 a na USB 3.0 je děsivě rychlý. V podstatě ho brzdí jen pevné disky v PC, nedokážou s ním držet krok.


• ve stavu ON (tedy zapnutý)
- je připraven k tomu (pokud tak nastavíme předtím v menue) automaticky kopírovat celý obsah karty na SSD disk. Tedy to, co jsem od něj potřeboval. Po zasunutí karty se rozblikala kontrolka SD karty na přístroji a po několika minutách byl celý obsah karty na SSD disku (aniž bych musel cokoliv jiného dělat)
- díky WiFi síti, kterou vytváří vnitřní router, se lze k disku připojit pomocí smartfounu nebo tabletu a disk a jeho nastavení ovládat. Můžeme pak v aplikaci, kterou k tomu Toshiba zdarma nabízí, soubory (na SSD nebo na do něj zasunuté SD karty či na vlastním androidním zařízení) kopírovat, mazat, přesouvat, třídit, prohlížet.

Pokud se nám omylem podaří smazat systémové adresáře (což jsem vyzkoušel), po restartu zařízení je systém znova vytvoří. I z toho důvodu nemáme k dispozici celých 128GB, ale jenom asi 125GB. Zbylá kapacita je chráněná a použitá právě pro systém.

Výrobcem slibované WiFi streamování videa až 4 přístroji android je sice možné, ale za určitých podmínek. Pokud totiž video uložené na SSD disku má vyšší bitrate (je kvalitnější), je s přehráváním potíž. WiFi připojení není schopno stíhat přenost takového datového toku. Zkrátka AVCHD nepřehrajeme. Tabulka přijatelných hodnot je ve výsledcích.

Co se backupu fotografií a videa z telefonu na SSD disk týče, apka si neumí poradit s tím případem, že naše fotky a videa ukládáme jinam, než normálně smartfoun dělá. Tedy na vnitřní paměť telefonu. Na to musíme myslet a nastavení případně vrátit na standard.

Zařízení opravdu lehounké a padne do ruky.
Dvě věci mne však poměrně zásadně (protože jsem ponaučený optimista) iritovaly. Ta první je skutečnost, že dodaný USB kabel je poměrně tuhý, skoro mi připadá, že i s stejně hmotný, jak disk sám. Takže stačí do kabelu jen drnknout a ten smete připojený disk například ze stolu. Navíc použitý obrovský USB 3.0 konektor představuje jisté nebezpečí pro zdířku v disku, kam se zasunuje. Obávám se,
že při nepozorném zasunování, nebo při trošku hrubším zacházení se spojením, může dojít k poškození vnitřního elektrického zapojeni. A to by byl konec disku. Zrovna tak slot pro SD kartu je řešen tak, že pokud chceme kartu zasunout, musíme jí takřka dva milimetry ponořit do těla disku, což se nedá jinak udělat, než tuhým nehtem či vhodným nástrojem. Že to kartě neprospívá, to je jasné.

Aplikace Toshiba wirelles SSD je sice intuitivní, ale je třeba jí "prozkoumat" a zvyknout si na ní.

Co mi dělalo vyloženě "intelektuální" problémy, to bylo připojení SSD disku na Internet (pro případné stažení updatufirmware). Tomu se budu věnovat také později - anebo třeba také vůbec ne, neboť mi to nepřipadá důležité.

* Nakonec se mi spojení s internetem podařilo. Stačilo místo DHCP nastavit statickou adresu, správnou bránu a submasku a disk se připojil.

Návrat na obsah