DC/DC napáječ Legria HF G10 - Úvod - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

DC/DC napáječ Legria HF G10 - Úvod

Archiv > USB Napájecí pro PowerShot S5 IS > DC/DC Napájení

Napájení videokamery v terénu
Zásobování elektronických tařízení v terénu energií mne zajímá už delší dobu. Pro svou kameru Canon Legrii HF G10 jsem to chtěl řešit nákupem náhradních akumulátorů. Pro tento typ kamery jsou tři velikosti jak co do kapacity, tak i do rozměrů a oboje nese s sebou pro mne problémy, které mne poměrně dost nervují.

Typ

(stav 2015)

BP-808
Canon

Bp-808
no name

BP-827
Canon

BP-827
no name

Kapacita

6,3Wh

?

19,98Wh

?

Délka záznamu

150 min

?

470 min

?

Rozměry

30x40x22

30x40x22

30x40x60

30x40x60

Cena

cca 60 EUR

od 10 EUR

cca 120 EUR

od 10 EUR

Rozměry
Aku BP-808, potažmo o něco větší BP-819, se krásně "schová" do těla kamery tak, že nepřekáží nosu. BP-827 je tak trochu tragédie. Vyčnívá z kamery a vadí při filmování. Tedy minimálně těm, co při natáčení koukají do hledáčku. Rozdíly v rozměrech mezi originálním výrobcem Canon a noname výrobci pochopitelně nejsou.

Cena
O ceně originálních aku asi nemá cenu mluvit. Něco tak přemrštěného se vidí snad jen u originálních inkoustů. Cena u nejmenších kapacit začíná kolem 60 EUR a končí někde za hranicí 110 i více EUR. Naproti tomu cena u kompatibilních akku je až podezřele nízká a přiznám se,

že i já se nechal zlákat. Zakoupil jsem dva aku BP-827 za cca 20 EUR kus a ušetřil tak asi 200 EUR. Jenže i tady platí, že kdo nakupuje levně, nakupuje dvakrát. Druhý záložní aku mi "umřel" asi po roce, kdy jsem ho použil cca 3x.

Délka záznamu
Je pravda, že co slibují Canon aku na displeji v minutách, to sedí. "No name" aku ukazují podobné hodnoty, jestli ale opravdu vydrží, to jsem nestihl nikdy zodpovědně testovat. Ale i tak si dovolím pochybovat. Rozdíl mezi 120 a 10 Eury se prostě někde projevit musí. Pokud bych se někdy rozhodl koupit neoriginální aku, tak zřejmě jen od známého výrobce, třeba Duracel.

Co s tím?
Když si to tak člověk sesumíruje, ceny a výdrž aku, je to celkem frustrující záležitost. Rozhodl jsem se proto si to jednou provždy vyřešit pomocí nových Li-Po přenosných aku (Powerbank). Powerbanky lze koupit s kapacitou 40Wh a výše již za 30 EUR, jejich rozměry a váha jsou takové, že se vejdou buď do kapsy od vesty nebo na opasek. Pro srovnání: aku BP-827 s kapacitou 20Wh stojí 120 EUR a je v provedení Li-Ion. Pochopitelně, že i zde narazíme na problémy. Jednak je to výstupní napětí Powerbanku. Použít musíme takový, který má výstup nejenom USB, ale i DC výstup s minimálně 12 Volty. A samozřejmě se neobejdeme bez elektroniky, která zařídí, že dostaneme takové napětí,
které je pro zařízení vhodné - tedy měnič.
V neposlední řadě tu máme problém mechanický, tedy jak zajistit spojení s powerbankem. Konektory zařízení (kamera, fotoaparát) se typ od typu liší a leckdy nelze takový konektor ani zakoupit.

Moje řešení pro Canon Legria HF G10 s Powerbakem XT10000
Pro první pokus a prototyp jsem se rozhodl využít můj powerbank od firmy XT Power, který má výstupní napětí 9 a 12 Voltů. Kamera má vstupní napětí 8,4 Voltů. Zkraje jsem si hrál s myšlenkou, že prostě těchto devět Voltů zasunu do kamery s tím, že si elektronika poradí. Řešení krásné a rychlé a proto jsem se zalekl, že by to nemuselo dopadnou zrovna dobře. Proto jsem rozhodl použít měnič, který lze nastavit na přesně 8,4 Voltu a jeho vstupní napětí je široké od 10 do 30 Voltů. Snese proudovou zátěž až 3 A (kamera potřebuje maximálně 1,5A). (Měnič je zařízení podobné transformátoru - pracuje však se stejnosměrným napětím. Transformátory "umí" transformovat jen napětí střídavé.) Měnič jsem si vybral od firmy Tracko Power typ TSR 3-24150 za cca 26 EUR.


Návrat na obsah