Kverulant.s blog - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

WIN to USB

Lepší vyzkoušet než studovat
Published v W10 software · 22 Březen 2020
Jednoho dne nás asi dostanou. Asi nás všechny, co budeme chtít využívat všechny výhody nového operačního systému. Mám na mysli Windows 10.
Nejsem jejich fanoušek, ale abych je mohl odborně kritizovat, rozhodl jsem se pro jejich instalaci. A sice na externí pevný disk, připojený na USB.
K tomu existuje skvělý program WinToUSB, který takovýto externí disk dokonale připraví a vytvoří na něm čistou instalaci Windows 10, která neovlivní naší stávajíci instalaci operačního systému. Disk pak jednoduše připojíme k PC, při bootování zvolíme z kterého HDD se má bootovat a je to.

Co je k tomu potřeba?

1. Program WinToUSb ve verzi free
2. ISO soubor s instalací WIN10
3. Externí HDD (čím rychlejší, tím lepší)
4. Volný USB port
5. Trochu (víc) času

Jak na to.

Nejprve je třeba stáhnou samotný program WinToUSB a instalační ISO Win10. Program WinToUSB nainstalujeme ve free verzi. Připravíme si externí HDD, který je lepší pod systémem Win7 zformátovat.
Pomocí WinToUSB pak vytvoříme instalaci Win10 na externím disku. Po instalaci restartujeme počítač
a při bootování vybereme jako startovací disk náš externí HDD. Pokud jsme se někde nedopustili chyby, máme během pár desítek minut další systém, tentokrát na externím HDD a mužeme se pustit
do experimentování.

Krása je v tom, že původní systém zůstane nedotčený a pokud při "experimentování" neuděláme hrubou chybu (třeba z jiných disků nesmažeme nebo nepřepíšeme soubor), nehrozí, že by původní systém byl ovlivněn. Ještě se nabízí možnost původní disky v PC před naběhnutím Win10 prostě odpojit.

Moje sestava se skládala z pevného SATA II (3Gb/s) disku (250GB) 7200ot, který jsem měl zasunutý
do Inatecku a to celé zasunuté do volného USB portu. Při volbě USB portu musíme dbát na to, aby to byl takový port, který systém (BIOS) umí obsluhovat i bez speciálních ovladačů. Já si "naběh" právě s USB3. Program WinToUSB sice na něj instalaci Win10 vytvořil,  PC z ní z části naběhl, ale pak zkolaboval.
Až když jsem Inateck přesunul do USB2, co je regulerní součástí základní desky, vše proběhlo
ke spokojenosti. Pochopitelně, že systém z externího disku je poněkud vláčný a všechno jaksi trvá.

Krok za krokem

1. Externí HDD pod původním OS zformátujeme
2. V programu WinToUSB tento HDD nejprve "připravíme" na verzi systému "ToGo"
3. Pak vybereme ISO soubor s instalací Win10
4. Odklikneme umístění bootovacího sektoru a souborové části na USB disku (prostě klikneme na disky)
5. Program vytvoří na HDD instalaci systému
6. Restartujeme a při bootování vybereme startovací HDD (právě ten náš externí)
7. Systém začne nabíhat a po chvíli restartuje. Musíme být ve střehu a znovu systému říct, odkud má bootovat (jako předtím).
8. Doběhne instalace a po chvilce máme čistou instalaci W10 na externím HDD.

Celá záležitost se podle typu systému dá zvládnout za hodinu.

Video 1 - WinToUSB - příprava externího disku a instalace systému WIN10
Video 2 - První spuštění WIN 10 z externího disku

Dojmy

Je jasné, že systém na externím a k tomu ještě HDD disku je poněkud vláčný. Ale ne zas tolik, jak jsem očekával. Nevím čím to, ale když jsem kontroloval nastavení Systému, byl už hned zkraje licencován, tedy legální. Že bych dělal při instalaci či instalací ToGo samotnou něco nelegálního, toho si fakt nejsem vědom. Možná, že právě ve verzi ToGo je licence svázaná s PC, na kterém je legální Win7.
Netuším, jsem FBU.

Základní komponenty (grafika, LAN, připojení k serveru, Internet a zvukovka) fungovaly na první dobrou.
Celá instalace WinTo Go zabírá na cílovém disku nějakých 17 GB, což se v pohodě vejde na USB flešku.

WIN 10 se mi fakt líbí. Jsou barevná a pohyblivá, prostě ideální multimedialní interface. Nevidím sice do hloubi systému (nikdy jsem neviděl) a tak neumím říct, co se v nitru stalo, je ale pravda, že to prostě běží na první dobrou. A za to má MS u mne hvězdičku. Nicméně si myslím, že MS dělá s WIN7 chybu. Vůbec nevidím sůvod pro ukončování podpory a uměl bych si představit, že MS by jelo pro nás FBU na třech liniích. WIN 10 jako multimedia stroj, WIN7 jako desktop na práci a Server na serverové záležitosti.
Podle mne to totiž nakonec dopadne s WIN10 tak, jak s Androidem. Bez zřízení konta a totální kontroly to nakonec nepůjde a já myslím, že toho začnou mít uživatelé brzo plný kecky.
A Linux opravdu není varianta (co se podpory FBU ohledně hw a sw týče).Bez komentářů

(c)2020 Kverulant.s
Návrat na obsah