Kverulant.s blog - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Tutanota - end-to-end kryptovaný e-mail

Lepší vyzkoušet než studovat
Published v Android / PC Software · 1 Prosinec 2017
Tutanota je projekt firmy Tutao GmbH. Umožňuje zasílání a přijímání šifrovaných emailových zpráv do velikosti 25MB, přičemž celkový prostor pro zprávy je 1 GB. Systém využívá princip GnuPG, uživatel ale nemusí na svém zařízení nic instalovat, protože vše běží ve webovém prohlížeči a zprávy jsou šifrovány na straně odesílatele či příjemce. To zaručuje, že se k datům nedostane nikdo třetí.

Co nám Tutanota nabízí:
- zasílání dat v šifrované podobě od jednoho registrovaného uživatele k druhému
- zasílání šifrovaných zpráv od registrovaného uživatele k uživateli, který není registrován
- zasílání textů, obrázků, dokumentů

Co osobně považuji za silnou stránku tohoto projektu je to, že pokud chceme zaslat šifrovanou zprávu někomu, kdo není registrován nebo nemá u Tutanota účet, stačí, když případnému příjemci sdělíme heslo, kterým jsme zprávu zašifrovali a ten si dokument stáhne a pomocí hesla dešifruje. Tím odpadá jeden velký problém s kryptováním. Nemusíme nikoho nutit, aby si cokoliv na svém PC instaloval
a nastavoval.

Navíc sami tvůrci projektu zcela otevřeně hovoří o tom, že tento systém není všelék. Sice používá silné kryptografické klíče, ale dvě slabiny by mohl mít. Zaprvé je to jako vždy uživatel sám, pokud si při registarci zvolí slabé heslo.
A zadruhé, pokud máme PC nebo smartfouna infikované keyloggerem, může případný útočník číst naše texty, které jsou právě šifrované nebo dešifrované ve webovém prohlížeči. Tady by ale měly pomoci antivirové nebo antimalwarové programy (SpyBot např.).

Pochopitelně existují i jiné služby. Například ProtonMail, který má servery na ještě lepším místě, totiž ve Švýcarsku. Nabízí také free account, jenže já bych ho označil spíš za "prýfrý". Když jsem se chtěl zaregistrovat, bylo i sděleno, že kvůli četným žádostem z celého světa budu muset několik týdnů počkat, nebo zaplatit cca 30EUR a mám službu do několika minut. To se mne dotklo ;o).

Myslím, že Tutanota je ta pravá odpověď všem freemailovým službám, kde naše zprávy leží v čitelné podobě a bude jen dobře, když se do ní zapojí co nejvíce uživatelů.

Ke stažení: Google Play, Tutanota web


Bez komentářů

(c)2020 Kverulant.s
Návrat na obsah