Kverulant.s blog - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

Solární panel SP36

Lepší vyzkoušet než studovat
Published v Hardware · 1 Listopad 2017
• Solární panel - monokrystal
• vhodný k nabíjení USB zařízení
• vhodný k nabíjení Powerbanku
• solární panely s účinností 18%
• max. výkon 36W
• USB výstup 5V/2A
• skladný na rozměry formátu A4
• rozměry 85.5 x 61.5 cm (rozložený)

Výrobce: XT Power


Solární panel
Výrobce nabízí solární panel s výkonem "až" 36 Wattů. Panel je skládací na velikost formátu A4 a má dva výstupy. Jeden je klasický USB s napětím 5V a proudem 2A, druhý je s 18V a 2A výstupního proudu. Účinnost uvádí jednou 18%, jindy 22%. Kompletní specifikace je zde.

Firmu PowerXT osobně pokládám za jednu z těch lepších, renomovaných, a tomu odpovídají i jeho webové stránky, kde poměrně jednoduše a pochopitelně vysvětluje problematiku jak nabíjení,
tak i solárních panelů, takže se zákazník může rozhodnout, jaký výrobek si koupí. Nebo taky ne.

Úvaha
O solární panely se zběžně zajímám již delší dobu. Tedy o ty mobilní k dobíjení akumulátorů ke kameře a founu. Z toho důvodu jsem si od této firmy koupil i jejich Powerbank MP 10000. Proto mne napadlo, že bych mohl k tomuto Powerbanku dokoupit solární panel a s ním Powerbank v divočině dobíjet.

První úskalí na mne čekalo hned v úvodu, kdy jsem zjistil, že solární panel má výstup jen 18V a můj Powerbank lze dobíjet jen napětím 12V (max 13,8V). Druhé zaváhání nastalo, když jsem si pročetl webové stránky výrobce. V jednom z textů vysvětluje, že s nabíjením Powerbanků pomocí solárního panelu to není tak jednoduché a nelze očekávat, že jeho pomocí Powerbank nabijeme zcela. Spíše solární panel doporučoval jako podporu Powerbanku při nabíjení například telefonu. Tedy kombinaci zapojení: Solární panel nabíjí Powerbank a Powerbank nabíjí třeba telefon.
Když si ještě vzpomenu na to, jak jsem si testoval různé solární panely a zjišťoval, že za běžných podmínek jsem z nich dostával 10 - 20% udávaného výkonu (což by zřejmě byl i tento případ - fyzika je fyzika), začal jsem si myslet, že cca 150 EUR je opravdu velký peníz.
Nehledě na to, že bych k panelu buď musel koupit novější Powerbank (s nabíjecím vstupem 18V), anebo postavit DC/DC měnič a snížit tak 18V na mých potřebných 12V. Což se neobejde opět bez energetických ztrát.

Resumé
Koupi mobilního solárního panelu jsem odsunul ještě dál do budoucnosti.


Bez komentářů

(c)2020 Kverulant.s
Návrat na obsah