Kverulant.s blog - Lepší vyzkoušet než studovat

Your Name
Přejít na obsah

ShutUp

Lepší vyzkoušet než studovat
Published v W10 software · 1 Říjen 2017
S Win10 mám zatím pramalé zkušenosti, ale první, čeho jsem si všiml bylo to, že je uživatel má daleko méně pod kontrolou, než tomu bylo dříve. Nová verze systému se mi líbí, přijde mi svižnější a hlavně, podporuje to, po čem jsem vždycky toužil - tedy Plug and Play. "Kachle" mi nepřipadají vůbec hloupé, naopak, u dotykové obrazovky skvělé a kdo chce obyčejný desktop, má šanci si systém upravit.

Co mi ale nevyhovuje, to naprostá nemožnost zakázat (krom vypnutí) nebo alespoň omezit datový provoz PC, mezi ním a Internetem. Moje vize byla prostá. Nainstaluji na malý PC systém, k němu navigaci a malou aplikaci, které mi zobrazuje v určitých intervalech počasí na trase nebo v cíli. Spojení s Internetem mobilní, tedy vlastně pořád drahé, protože se platí.

Když jsem Windows nainstaloval a poctivě stáhnul všechny updaty, myslel jsem, že mám vyhráno. Abych věděl, co se děje po síti, nainstaloval jsem si utilitku, která to monitoruje (objem dat v čase - NetTrafficStat). Večer jsem PC hibernoval a ráno se nestačil divit. PC zapnutý s hrdým hlášením, že je aktualizovaný. Úžas. Bylo mi jasné, že se budu muset ponořit do systému.
Pomocí systémových služeb [sysconfig] jsem vypnul službu Windows Update. A nechal PC opět běžet přes noc na LAN. Kupodivu a pro mne nejasné - PC si přes noc povídal s netem v objemu kolem 15 MB. A v drtivé většině šlo o download. Nepřijatelné.

Stáhnul jsem si tedy utilitu od O&O ShutUp10 a pro účely testu jsem šel dál, než výrobce navrhuje - vypnul jsem všechno. Opět jsem nechal PC běžet přes noc a ejhle - provoz na síti se omezil na nějakých 9 MB (během 15 hodin na síti). Lepší. Ale stejně, raději bych se pohyboval v kilobajtech.

A tak mi nezbývá, než v PC nastavit pomocí InternetOff plánováná připojení (vypíná síťovou kartu). Nejsem si ale jistý, jestli to pomůže. Obávám se, že PC využije tohoto časově otevřeného okna pro svou komunikaci. Uvidíme, testuji.
Bez komentářů

(c)2020 Kverulant.s
Návrat na obsah